Ordo Fratrum Minorum Capuccinorum

Log in
aktualizacja 4:07 PM UTC, Sep 26, 2022

SOS COVID–19 w Amazonii

W tym bardzo delikatnym momencie druga fala COVID–19 poważnie i gwałtownie dotknęła naszych mieszkańców Amazonii w Brazylii. Nie jesteśmy obojętni, słyszymy ich wołanie i patrzymy z miłosierdziem na naszych braci i siostry; bez lęku czujemy się zobowiązani do udzielenia konkretnej odpowiedzi, rozpoznawalnej we wspólnocie, w sposób natychmiastowy, bez ociągania się, ponieważ ludzie wzywają pomocy.

Przedstawiamy niektóre projekty zrealizowane przez Braci Kapucynów z Kustodii Amazonii i Roraima w Brazylii.

Manaus:

PROJEKT nr 1 – „SOS TLEN” – Nasza Kuria, w imieniu całej Kustodii „Św. Józefa z Leonissy”, zakupiła i zainstalował mini stację tlenową obsługującą całe miasto Manaus i pobliskie wioski. Jednocześnie zakupiliśmy indywidualne koncentratory tlenu (z pomocą braci z Kolumbii) dla niezliczonych osób, które nie znalazły miejsca w szpitalach. Obecnie, wieczorem stoją kolejki długie na ponad 500 osób, by móc leczyć się w ten sposób na COVID–19.

PROJEKT nr 2 – „BÓL GŁODU” – Wspólnota św. Sebastiana przekazała kosze żywności, środki higieniczne, lekarstwa i odzież dla potrzebujących rodzin w centrum i na peryferiach Manaus. Oferujemy pogotowie psychologiczne i dialogi franciszkańskie w mediach (poprzez dziennikarzy, pracowników komunikacji, stacji radiowych i telewizyjnych na temat prawdziwej informacji, sprawiedliwości, pokoju, troski o życie.

PROJEKT nr 3 – „JEDZENIE w SZPITALU” – Wspólnota św. Wawrzyńca z Brindisi wespół z młodymi ponowicjuszami przygotowuje własnoręcznie posiłki dla pracowników służby zdrowia i osób towarzyszących, podając gorące posiłki w szpitalach, gdzie opiekują się chorymi na COVID, ponieważ w obecnym chaosie nastąpiło załamanie się państwowego systemu opieki zdrowotnej, nawet zatrudniony personel cierpi głód.

PROJEKT nr 4 – „BIEDNI W CISZY” – W klasztorze San Damiano klaryski przekazują codziennie biednym mieszkańcom peryferii: kosze lekarstw, środki higieniczne, domowe środki lecznicze, zioła lecznicze, nasiona do sadzenia.

Rorainópolis

PROJEKT nr 5 – „SOS MIGRANCI”– Wspólnota Divina Pastora stoi w obliczu bardzo poważnego kryzysu migracyjnego, który dołączył się do klęski pandemii. Wspólnota przekazuje więc podstawowe środki do życia: kosze żywnościowe, środki higieny osobistej, pomoc w zakresie transportu i żywności oraz pokrywa wydatki na uregulowanie dokumentów (Wenezuelczycy i rdzenni mieszkańcy). Kryzys imigrantów z Wenezueli (wielu z nich to rdzenni mieszkańcy) był poważny już przed pandemią. Obecnie granica między Brazylią a Wenezuelą jest zamknięta i dla większości z nich nie ma perspektyw na pracę i utrzymanie. Pandemia pogorszyła to, co już było krytyczne. W Rorainópolis nie ma zaplecza sanitarnego dla leczenia COVID; jednak najpilniejszą potrzebą jest naprawdę jedzenie. Pomoc rządowa ustała i nadal istnieje wiele niewiadomych związanych ze szczepieniami. Pozostaje nam ufać Bogu i robić, co w naszej mocy.

Belém do Solimões

PROJEKT nr 6 – „SOS INDIANIE”– Wspólnota św. Franciszka z Asyżu zmaga się z poważnymi konsekwencjami pandemii, wspierając młodych tubylców stypendiami, aby nie porzucali rozpoczętej już pięknej ścieżki edukacyjnej, a także zachęcają ich do hodowli drobiu i hodowli zwierząt domowych, prowadzą kursy zawodowe, aby stawić czoła rosnącemu kryzysowi gospodarczemu.

Kto uczestniczy i realizuje te projekty? Nasze wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów z Kustodii Amazonii i Roraima w Brazylii i Siostry Klaryski wraz z różnymi świeckimi współpracownikami tworzą piękną i rozległą sieć wolontariuszy.  

Odpowiadając na pytanie, ile osób skorzystało z tych projektów, musimy powiedzieć, że we wszystkich naszych wspólnotach trudno to policzyć; z pewnością służymy tysiącom potrzebujących rodzin, które są w potrzebie w tej naprawdę wyjątkowej chwili i dobrze jest pamiętać, że nasza służba, jako Kapucyni, jest zawsze materialna i duchowa, ponieważ każdemu wydawanemu posiłkowi towarzyszy słowo ewangelicznej miłości i nadziei oraz modlitwa.

Staramy się żyć jak Jezus, nic więcej, głosząc i żyjąc Królestwem.

Bracia Mniejsi Kapucyni z Kustodii w Amazonii i Roraima w Brazylii

Zobacz pełną galerię zdjęć z Amazonii – https://flic.kr/s/aHsmU2E5Xi

Ostatnio zmieniany: sobota, 06 luty 2021 12:37